Natura ujęta w gresie – trendy 2024 roku

Za nami 40. edycja targów „Cersaie” w Bolonii. Jest to ważne wydarzenie dla architektów, dystrybutorów i miłośników pięknych wnętrz. To również najlepsza okazja, by poznać trendy i tendencje panujące w płytkach i wyposażeniu łazienek. Oto nasza krótka relacja.

 

 

Obserwujemy bardziej świadome i odpowiedzialne podejście do projektowania. Producenci nie ścigają się między sobą w tworzeniu nowych trendów i rozwiązań. Większą uwagę skupiają wokół konsumentów i ich potrzeb, udoskonalając to, co sprawdzało się przez ostatnie lata. – Wizyta na targach w Bolonii skłania do zastanowienia się nad tym kto ma wiodący głos w wyznaczaniu trendów. – mówi Beata Kuligowska z Bozza Concept’n Design. – Czy producenci mają wpływ na powstawanie nowości na rynku, czy może jednak to konsumenci wpływają na producentów? Do tej refleksji skłania fakt, że wiele propozycji powiela się względem ubiegłych edycji. Są jednak wzbogacone ciekawszymi wzoram , może mocniejszymi kolorami. Dotyczy to motywów marmuru, onyksu, czy drewna. Na pewno jesteśmy świadkami powrotu trawertynu do domu i przestrzeni komercyjnych. Przyjrzyjmy się dokładniej trendom na 2024 rok.

 

 

Imitacja kamieni

 

Kamień to klasyka, która zawsze będzie na topie. Wyraziste kolory, mocno zarysowane żyły minerałów i bogactwo wykończeń – od matowych po satynowe. Producenci płytek chętnie odtwarzają faktury kamieni, których złoża już się wyczerpują. Dzięki nowoczesnym technologiom dziś trudno jest odróżnić naturalny kamień od wielkoformatowego gresu. Szczególną uwagę zwróciły na nas płytki z nieregularną strukturą powierzchni. Lekko falowana, jakby dotknięta szlachetnym zębem czasu z wiekowych pałaców i eleganckich wnętrz.

 

Ceramica Sant’Agostino, kolekcja Star

 

 

Szykujmy się także na wielki powrót trawertynu. Dużą popularnością cieszą się odcienie bieli i szarości. Zupełnie gładki lub z namacalną fakturą. Coraz więcej producentów oferuje gresy antypoślizgowe i wielkie formaty np. 100x300cm czy 120×270 cm.

 

 

Kronos Ceramiche, kolekcja Nativa

 

 

Ceramiche Coem, kolekcja Versatile

 

Imitacja tapet

 

Dobrze znane nam już płytki imitujące tapety pojawiły się w motywach kwiatowych i bogatszej kolorystyce. Dominują barwy jesieni i kolory ziemi. Pojawia się coraz więcej motywów liści w odcieniach czekolady, kawy, kremu, które tworzą intrygujący wystrój w ciepłej palecie barw. Nie brakuje także mocniejszych akcentów w postaci turkusu i odcieni różu.

 

ABK, kolekcja Wide&Style Mini Vol.2

 

Cotto d’Este

 

 

Imitacja starych płytek

 

Gresy w szeroko pojętym stylu vintage. Od postarzanych z postrzępionymi brzegami i efektem wyblaknięcia do estetyki lat 90. Niezwykłe wrażenie sprawiają niedoszkliwione powierzchnie, zabarwienia na brzegach płytek i nieoczywiste kolory, które zmieniają się w zależności od łączenia z innymi. Zdecydowanie przeważa kolor szary, niebieski i zielony.

 

Marazzi, kolekcja Lume

 

 

Imitacje drewna

 

Trwałe, mocne i bez konieczności konserwacji. Dostępne w wielu ciekawych rozmiarach. Gładkie, a może sękate? Układane jak prawdziwe deski lub parkiet do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Jest to idealny wybór dla osób ceniących  sobie elegancję i wygodę. W ofertach producentów znajdziemy całą gamę odcieni i naturalnych kolorów płytek, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach, jak i na zewnątrz.

 

Italgraniti, kolekcja Alnus

 

Italgraniti, kolekcja Alnus

 

 

Terakota 

 

– Bogate, ziemiste odcienie naturalnej gliny z miękkimi wykończeniami powierzchni. Niejednokrotnie mieliśmy wrażenie, że to nie płytki, tylko glina, która nadal schnie. – mówi Beata Kuligowska. Jest to coraz bardziej popularny trend. W zestawieniu z żywą zielenią, drewnem czy jasnym kamieniem tworzy niesamowite połączenia. Gres w tych kolorach pojawił się też w geometrycznych wzorach.

 

Fioranese, kolekcja Italian Landspace

 

Ceramica Sant’Agostino, kolekcja DUO & PIXEL

 

 

Terrazzo 

 

Wzór lastriko jest nadal popularny. Teraz pojawia się w wersji z bardziej zaskakującymi kolorami i bogactwem wzorów, które potęgują wrażenie. Tak dobrze znane nam sprzed lat terrazzo zyskuje coraz ciekawsze formy. Urozmaicona jest także struktura uziarnienia. Możemy swobodnie wybierać między bardzo drobnymi, a dużymi elementami tworząc zachwycające aranżacje.

 

Self Style, kolekcja Terrazzo

 

Self Style, kolekcja Terrazzo

 

 

Trend Monokolor

 

W nadchodzącym czasie możemy spodziewać się wielu intensywnych kolorów: od musztardowych, krwistoczerwonych, niebieskich, po zielenie. Wyrafinowane odcienie nawiązują do barw natury i ziemi, które doskonale współgrają z płytkami imitującymi drewno, kamień czy terazzo, wprowadzając do naszego domu przyjemny klimat. Płytki wielkoformatowe i niewielka ilość łączeń dają niesamowity efekt ściany pokrytej farbą. Wrażenie to podkreślą gładka powierzchnia i jednolity kolor. Ponadto, niektóre serie płytek wzbogacone są o efekt 3D czy imitacje sztukaterii.

 

Italgraniti, kolekcja Nuances

 

Italgraniti, kolekcja Nuances

 

 

Trend złudzenia optyczne

 

Nowoczesny, graficzny wzór przypominający poruszające się fale tworzy niesamowity efekt trzeciego wymiaru. Oryginalna faktura sprawia, że linie fug stają się niewidoczne, co ułatwia montaż. Jednocześnie zmieniające się od kąta patrzenia iluzje optyczne przykuwają uwagę i urozmaicają spokojny wystój wnętrza. Ściany pokryte tego rodzaju płytkami nabierają głębi, a pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. 

 

Ceramiche Coem, kolekcja Moiré

 

Ceramiche Coem, kolekcja Moiré

 

 

Trend umywalka z gresu  

 

Umywalki, brodziki oraz półki wykonane z płyt gresowych, to jeden najbardziej widocznych trendów. Znajdziemy tu oszałamiające tekstury, opalizujące odcienie, harmonijne tonacje oraz wyrafinowane żyłkowanie i wariacje kolorystyczne. Wszystko to pozwala stworzyć niepowtarzalne aranżacje z półkami i umywalkami wyłaniającymi się ze ścian pokrytych tym samym materiałem. Bądź przeciwnie –uzyskać ciekawe estetyczne kontrapunkty. 

 

Umywalka marki Casalgrande Padana, kolekcja Aquatio

 

Umywalka marki Casalgrande Padana, kolekcja Aquatio

 

Ostatnie lata pokazują, że konsumenci nie mają potrzeby szukania nowości. Większym zaufaniem cieszą się produkty sprawdzone, a przede wszystkim trwałe, estetyczne i dobrej jakości. W swoich wyborach zawsze też dobrze jest wesprzeć się doświadczeniem architektów wnętrz. www.bozza.pl